Santa Clara University

engineering_1_1

2006 Senior Design Program

Civil Engineering
Session 1
EC 108

2:00-2:20

Competition Swimming Pool Design for SCU

Roshan Mehdizadeh; Advisor: S. Chiesa

2:25-2:45

Design of a Water Supply System for El Salvador

Michael De Leon; Advisor: E. Maurer

2:50-3:10

Bank Stabilization Design of Upper Penitencia Creek, Downstream of Capitol Avenue

Nathaniel Smith; Advisor: E. Maurer

3:10-3:20 Break
3:20-3:55

Design of Dual Entry Taxiway ‘F’ for the San Francisco International Airport

Ryan Benevedes, Tania Gharechedaghy, Deanna Perdiguerra; Advisor: R. He

4:00-4:20

Optimal Signal Timing Design: Capitol, Lawrence, and San Tomas Expressways

Carlos Chavez, Cole Millare; Advisor: R. He

4:25-5:00

SLAC Slope Stabilization

Patrick Chan, Byung-Suk Choi, Marco Innocenti; Advisor: R. He

Civil Engineering
Session 2
EC 122
2:00-2:20

Design of a Variable Stiffness Frame for Improved Earthquake Performance

Gregory Vering; Advisor: M. Aschheim

2:25-3:00

Aldercroft Creek Bridge Design at Old Santa Cruz Highway

Patrick Arevalo, Carlos Tames; Advisor: M. Aschheim

3:00-3:10 Break
3:10-3:45

AISC Student Steel Bridge Design & Fabrication

Jackson Dovey, Henry Qi; Advisor: R. Serrette

3:50-4:10

Landfill Liner Design

Mark Wooster; Advisor: S. Singh

Computer Engineering
Session 1
EC 602
2:00-2:20

Bar Buddy

Jesse Pyeatt; Advisor: J. Holliday

2:25-2:45

Our Media Universe

Denis Moreno; Advisor: J. Holliday

2:50-3:25

DDoS: A Distributed Defense

Steven Bassi, Jacob Elziq, Carson Hoffacker; Advisor: J. Holliday

3:25-3:35 Break
3:35-3:55

Centralized Phonebook Database

Anders Hur, Wilson Le; Advisor: D. Lewis
4:00-4:35

Multimedia Distribution System

Christopher Duchesne, Nolan Gaudreau, Steven Keng; Advisor: H.P. Dommel

Computer Engineering
Session 2                        

EC 618
2:00-2:20

Spelling Bee Game

Michael Sokolik; Advisor: R. Mikkilineni

2:25-2:45

Onyx Nanosatellite: The Multispectral Imager Payload

Masurie Lim; Advisor: C. Kitts

2:50-3:10

The Java CoG Kit Experiment Manager

Tan Trieu; Advisor: S. Figueira

3:10-3:20 Break
3:20-3:55

Palm Meeting Scheduler

Kristen Moss, Caroline Ratajski; Advisor: J. Noll

4:00-4:20

Onyx Nanosatellite: The Distributed Command and Data Handling System

John Paul Vasicek; Advisor: C. Kitts

Electrical Engineering
Session 1
EC 106
2:00-2:35

Solar Meter

Theodore Blosser, Karl Haddad, Michael Pienovi; Advisor: J. Nickel

2:40-3:15

Keeping Kids Safe

Lam Le, Paul Saechao, Javier Solorzano; Advisor: S. Krishnan

3:15-3:25 Break
3:25-4:00

Onyx Nanosatellite: Power System Design

Jonathan Crabtree, Samuel Moraleda, William Nguyen; Advisor: C. Kitts

4:05-4:25

Music is Possible II

Trang Phan, Joshua Yee; Advisor: S. Krishnan

Electrical Engineering
Session 2
EC 107
2:00-2:35

Onyx Nanosatellite: Communication

Mostafa El-Kassed, Janice Mendoza, Fyza Parviz; Advisor: C. Kitts

2:40-3:15

Virtual Monitor Using 3D Sound

Lynn Chikasuye, Rena Chock, Adrianne Tom, Garrett Yoshimoto; Advisor: S. Wood, J. Noll

3:15-3:25 Break
3:25-4:00

Phase Locked Loops

Kristen Elserougi, Ranil Fernando, Luca Wei; Advisor: S. Krishnan

4:05-4:40

VoIP Implementation

Vikram Sekhon, Nicholas Stanich, Victor Vitale; Advisor: T. Ogunfunmi

Mechanical Engineering
Session 1
EC 105
2:00-2:35

Onyx Nanosatellite: Mechanical Design

Bryn Asher, Dawn Dennis, Andrew Gulick, Ananya Nanda, John Shepard; Advisor: C. Kitts

2:40-3:15

Underwater Manipulator Arm

Peter Adam, Jennifer Lee, Matthew Wilcox; Advisor: C. Kitts

3:15-3:25 Break
3:25-4:00

SCU Wheel Walker

Naoe Miyata, Robert Pfahnl, John Rivera, Michael Tung; Advisor: T. Hight

4:05-4:40

Treadle Water Pump

Jonathan Balagot, Jonathan Chang, Paula Demartini, Bryan Sumoba; Advisor: T. Hight

Interdisciplinary Engineering Session 1

EC 325

2:00-2:35

Sustainable Cob House Design in Santa Cruz

Carl Bacon, Jacob Chu, Catherine Cote; Advisor: M. Aschheim

2:40-3:15

Blast Resistant Design

Joseph Cavataio, Reynaldo Flores, J. Michael Petersen; Advisor: R. Serrette

3:20-3:40

Steel Channel Drag Bracing Design for Home Construction in El Salvador

Michael Hennessy; Advisor: M. Aschheim

3:40-3:50 Break
3:50-4:25

Clay Brick Production in El Salvador

Edwin Cuellar, Juver Portillo, Mario Renderos, Francisco Vides; Advisor: M. Aschheim, J. Gonzalez

4:30-5:05

Solar Powered Vapor Absorption Chiller

Brian Bollinger, Andrew Hagen, Matthew Lombaerde, Alexander Price, Donald Prolo, Shaneil Reddy; Advisor: D. Fabris, J. Gonzalez

Interdisciplinary Engineering Session 2 EC 326
2:00-2:35

Shadow Rover Autonomous Vehicle

Jared Cullivan, Shaun de la Fuente, Richard Field, Ben Marsh, Jeremy Reyes, Kevin Sotto; Advisor: C. Kitts

2:40-3:15

Mantaris Underwater Remote Operated Vehicle

Minh Phuc Dao, Eli Girod, Giovanni Minelli, Matthew Nelson, Denislav Petkov; Advisor: C. Kitts

3:15-3:25 Break
3:25-4:00

Santa Clara University Autonomous Underwater Vehicle

Anthony Fernandez, Michael Garrett, Daniel Jacinto, Michael Kledzik, Mondeep Thiara; Advisor: C. Kitts