Skip to main content

Department ofEnglish

Previous Award Winners

English Department Prize Winners

2020
Erika Rasmussen
for her Portfolio of essays: Wordsworth’s Immortal Ode, Ecological Awareness in the Old English Judith: Purposeful Interconnection and Gender, & Othello and the Vulnerability of Reality: Ideology, Responsibility, and Race"

2019
Perla Luna for "The Potential and Limitations of Empathy as Resistance in The Hate U Give, Confronting the Terror Whiteness, and Negotiating Identity"

2018
Esther Young for her essays: "Open Mics as Models for Urban Revitalization: The Role of Downtown San José’s Open Mics in the Context of Gentrification and Creative Placemaking" & "Uncle Silas as an Irish Novel"

2017
Silvia Signore for her portfolio of essays from Dubliners, Tennessee Williams’ plays, and Beloved; Essays titled: "From Where the Narrator Stands," "A Portrait of Reality: Misunderstood Women in a Man’s World,' "The Catharsis of (Re)Memory"

Jenna Morgan
2015-2016

Jacob Wilbers
2014-2015 

Laura Sylvan
2013-2014

William Usdin
2012-2013

Julianne Parayo
2011-2012

Stephanie Wilson
2010-2011

Elizabeth Sweeney, Giuseppina Chiaramonte
2009-2010

Krystal Wu
2008-2009

Julianne Jigour
2007-2008

Athena Arnot-Copenhaver
2006-2007

Julie Sugishita
2005-2006

Melissa Franklin
2004-2005

Katherine Quevedo
2003-2004

Geoffrey Rocca
2002-2003

Leslie-Ann Holt
2001-2002

Katie Colendich
2000-2001

Shilpa Arora
1999-2000

 

2020
Katya Trushchankova for her essay "Gender Equality to Salvation through The Phoenix"

2019
Austin Gray for “Fit in or Get Out: The Unfortunate Binary Choice for Upwardly Mobile Black Men in America”

2018
Gabby Deutsch for her essay “Surrealist Humor in 'Git on Board' and 'Negrotown'”

2017
Emma Ferrell for her essay “Uncontrollable Consumption:
Double-Colonization in Toni Morrison’s Beloved”

Clara Cushing
2015-2016

Patrick McDonell
2014-2015

Kayla Unger
2013-2014

Kaitlyn Baker
2012-2013

Richard Jon Teel
2011-2012

Katherine Tolentino
2010-2011

Reid Hudson
2009-2010

Sarah Graham
2008-2009

Maureen McKenzie
2007-2008

Matthew Hendricks
2006-2007

Matt Meyerhofer
2005-2006

Ben Chee Kong Mok
2004-2005

Andres Carillo
2003-2004

Shiaw-Ling Lai
2002-2003

Claire Angelici
2001-2002

Kara Thompson
2000-2001

Lisa Myers,
Shannon Roth
1999-2000

Danielle Aberle
1998-1999

Lisa Adams
1997-1998

 

 

 

2020
Amanda Eason
for her short story "Lighter"

2019
Annie Loewen for her short story "Yesterday"

2018
Kelley Dong for her short story "Multiocular O"

2017
Madeline Nguyen for her short story "i hope you felt loved"

Emma Ferrell
2015-2016

Kalyn Josephson
2014-2015

Nicholas Anthony
2013-2014

Sarah McMClammy
2012-2013

Kelly McMeekin
2011-2012

Jane Wongso Suhardjo
2010-2011

Giuseppina Chiaramonte
2009-2010

Randy Holaday
2008-2009

Kelsey Maher
2007-2008

Kiik Araki-Kawaguchi
2006-2007

T.J. Moran
2005-2006

Ben Swanson
2004-2005

Erin Pate
2003-2004

Tanya Landsberger
2002-2003

Peter Riehl
2001-2002

H. Robert Berg III
2000-2001

Courtney A. Richards
1999-2000

James Duncan
1998-1999

Lisa Adams
1997-1998

Lisa Adams
1995-1996

Erin F. Kimura
1994-1995

Eliza Raquel Gallardo
1993-1994

Christoper E. Waters
1992-1993

Robert Eugene Nelson
1991-1992

Julie Katherine Franklin
1990-1991

Cheryl Ann Tonry
1989-1990

Melinda Ann Markham
1988-1989

Kirsten Sue Gorman
1987-1988

Catherine D. Thompson
1986-1987

Melinda Lee Bihn
1985-1986

Mary M. Norris
1984-1985

Nancy Renee Novak
1983-1984

John Jeffrey Brazil
1982-1983

Brian D. Johnson
1980-1981

Neal R. Jimenez
1979-1980

 

2020
Erika Rasmussen
for her poem "Psalm 151"

2019
Erica Rasmussen for “Mylėti Means To Love (Barely Known), On Either Side of Jonah, Down To The Elbows”

2018
Shelley Valdez for her poems “Love and Other Fire Hazards”, “The Softest Bitch in Town”, and “Last Words from a Pillar of Salt”

2017
1st Place: Emma Ferrell for her poems “Ode to a Beautiful Button”, “Finding the Memory Box in my Parents’ Basement”, and “I was trying to pin down these thoughts with thumbtacks”
Honorable Mention: Kelley Dong for her poem: “Incompleteness, Forever”

Shelley Valdez
2015-2016

Forrest Nguyen
2014-2015

Sabrina Barreto
2013-2014

Victoria Isabel Yap
2012-2013

Sabrina Barreto
2011-2012

Ainsley Kelly
2010-2011

Nicholas Sanchez
2009-2010

Nicholas Sanchez
2008-2009

Kristina Capella
2007-2008

Kiik Araki-Kawaguchi
2006-2007

Molly Mellinger
2005-2006

Neil Ferron
2004-2005

Alexander M. Weyand
2003-2004

Nicole Docimo
2002-2003

Dustin Cu
2001-2002

Katie Colendich
2000-2001

Gareth S. Lee
1990-2000

Gareth S. Lee
1998-1999

Elizabeth Demske
1997-1998

Maureen E. McDonnel
1996-1997

Marci L. Duren
1995-1996

Antonio S. Facchino
1994-1995

   

2020
Zhi-Ying Chua
for her poem "Rasa Sayang"

2019
Erika Rasmussen for her poems “Mylėti Means To Love (Barely Known)”, “On Either Side of Jonah”, and “Down To The Elbows”

2018
1st Place: Shelley Valdez for her poems “Love and Other Fire Hazards”, “The Softest Bitch in Town”, and “Last Words from a Pillar of Salt”

2nd Place: Dominic Tran for his poems “Methanol Fire”, “Cannonball”, and “Phoenix”

3rd Place: Avery Ikeda for her poems“Fight Song of a Public Defender”, “For Katrina”and “Becoming”

2017
1st Place: Shelley Valdez for her poems “The Great Glass Jar”,
“For the Girl Who Introduced Me to Anne Carson”, and “Postcards”
2nd Place: Miles Lagunas for his poems “Ode to Apep,” “Hummingbird,” and “Fine Art.”
3rd Place: Riley O’Connell for her poems “Numbers Guy”,“my father’s son”,
and “Prayers Onto My Lips”
4th Place: Jimmy Flynn for his poems “tastebuds,” “recipe,” and “why me?”

Shelley Valdez
2015-2016

Sabrina Barreto
2014-2015

Kathryn McAuliffe
2013-2014

Sarah McClammy
2012-2013

Sabrina Barreto
2011-2012

Marty Saunders
2010-2011

Ainsley Kelly
2009-2010

Rachel Wilde
2008-2009

Kiik Araki Kawaguchi
2007-2008

Kristina Chiapella
2006-2007

Stefanie Silva
2005-2006

Stefanie Silva
2004-2005

Alexander M. Weyand
2003-2004

Holli Ogle
2002-2003

Matthew Schenck
2001-2002

Dana K. C. Wolfe
2000-2001

Quentin Obis
1999-2000

Gareth S. Lee
1998-1999

Gareth S. Lee
1997-1998

David M. Metzger
1996-1997

Joseph M. C. Tung
1995-1996

Antonio S. Facchino
1994-1995

William R. Turner
1993-1994

Julie M. Zografos
1992-1993

Elizabeth M. Kelly
1991-1992

Julie M. Zografos
1990-1991

Malinda A. Markham
1989-1990

Malinda A. Markham
1988-1989

Catherine D. Thampson
1987-1988

Kevin J. Kelly
1982-1983

Christine L. Long
1981-1982

Mary L. Shipsey
1980-1981

Kathryn S. Bold
1979-1980

 2020
Sydney Thompson and Khiely Jackson for their project titled: "Anti-Racist Teaching Collective"

2019
Kimy Grandi Soriano - How are femmes honoring Frida Kahlo's legacy in the US

Gavin Cosgrave
2018

Tim Shur & Mark So
2017

Hannah Kortbawi & Taylor Tagawa
2016

Marissa Martinez, Max Nguyen, Erin Root, & Max Silva
2015

Gordon Change & Steve Olivera
2014

 

2018-19
CTW 1
1st place: Sarah Zazzo Disney and Environmentalism: Fantasy or Reality"
2nd place: Zach Heffron: “Seattle's White Denial in an Economic Boom”
3rd place: Alex Reents: “On the Shores of my (more recent) California Journey”
CTW 2
1st place: Kristina Yin: “Racist in the Machine: What are the Causes of Algorithmic Bias”
2nd place: Gabrielle Serena: “Hashtag Campaigns and Viral Activism: Social Media in the Me Too Era”
3rd place: Gabe Reed: “A Critical Examinations of Trash TV

2017-18
CTW 1
1st place: Ciara Moezidis: "A Letter to the Grave"
2nd place: Alexandria Kissas: “‘Stand by Your Man’date: How Official Commentary on Issues Like TPS Contributes to the Ongoing Debate of Conservatism vs. Liberalism in a College Atmosphere”
3rd place: Fiqir Taye: "Obedience of Authority"
CTW 2
1st place: Kyler Juarez: "Social Media and the Women’s Marches: Feminist or Hinderance?"
2nd place: Katie Byers: "No Drought of Ignorance"
3rd place: Brooke VanSant: "How Fair is Fair Trade?"

2016-17
CTW 1
1st place: Colin Alexander: “The Forgotten Movement”
2nd place: Khiely Jackson: “The California Dream as Seen Through a Golden Bridge”
3rd place: Sibel Fite:  “A Rainbow’s Reflected Light”
CTW 2
1st place: Rena Abu-Gharbiyeh: “The Evolution of Sports Broadcasting”
2nd place: Shining Liu: “To Be Inspired: An Exploration of Social Enterprises and Scaling Up”
3rd place: Holly Waggoner : “Women’s Education in Sub-Saharan Africa and the Eastern Asia”

2015-16
CTW 1
1st place: Matthew Robinson: “From Arcadia to a Zillion: A Critical Examination of a Literary Coming of Age”
2nd place: Matilde Saucedo: “The Bedrock of Human Nature”
3rd place: Hannah Kim: “Walking Down the (Sunset) Boulevard of Broken Dreams: The Role of Ethnogenesis in Hollywood”
CTW 2
1st place: Miranda Wittmond: “Working on Sex Work”
2nd place: Claire Hultquist: “Yatra Visvam Bhavati Ekanidam: Where the Whole World Meets in a Single Nest”
3rd place: Alexis Amano: “Holistically Human Amputation and the Human Aesthetic”

2014-15
CTW 1
1st place: Avery Ikeda “The Bronco: The Myth, The Legend, The Statue”
2nd place: Ester Young: “Censorship of the Female Body”
3rd place: Angelina Poole: “Political Satire in the Daily Show: It is no laughing matter”
CTW 2
1st place: Ally Mueller: “Sports and Domestic Violence: Correlation of Causation”
2nd place: Laura Kastilani: “Untitled”
3rd place: Tisha Harnlasiri: “The Aristocracy of the American Higher Education System”

Lyn Ishizaki-Brown,
Sophie Meyer
2013-2014 

Edward Nugent
2011-2012

Kyra Johana Sjarif,
Amanda Turner
2010-2011

Mary Reynolds
2009-2010

Khanh Le Vu Trinh
2008-2009

Dan Anh Do
2007-2008

Kelsey Maher
2006-2007

Susannah Rooney
Krystal Wu
2005-2006

Mallory Anne Carlson,
Leslie Ann Santikian
2004-2005

Griselda Renteria
2003-2004

Alexander M. Weyand
2002-2003

Meghan O'Neill
2001-2002

Jennifer Re
2006-2007

Kelly Vranas
1999-2000

Heather Powell
1998-1999

Yenni Young
1997-1998

Huda A. Al-Msirashi
1995-1996

Samantha Lang
1991-1992

Robin E. Wooding
1990-1991

Matthew J. Ward
1989-1990

William Forrest III
1988-1989

Rafel Roman
1987-1988

Sharon E. Voth
1986-1987

Kevin L. O'Neill
1984-1985

Megan O'Tool
1983-1984