Skip to main content

Undergraduate Programs

2018 Senior Design Archive

Welcome to the 2018 Senior Design Conference!

265 seniors, in 82 groups, presented in this year's Senior Design Conference. More photos soon to come.

Click below to see the 2018 Dean's State of the School Address:


2018 Senior Design Conference Program


And the 2018 Session Winners are...

BIOENGINEERING SESSION 1

3D Printed Hollow Microneedles for Transdermal Delivery of Encapsulated Cells

Chantell Farias, Cecilia Hemingway, Roman Lyman

Advisor: Maryam Mobed-Miremadi

BIOENGINEERING SESSION 2

Health.ai—A Clinical Framework for Adaptive, Transparent Diagnostics by Artificial Intelligence Systems

Randol Spaulding

Advisor: Yuling Yan

BIOENGINEERING SESSION 3

Engineered Living Nanoparticles for the Treatment of Inflammatory Diseases

Annie Brown, Alex Campanelli, Adarsh Tantry

Advisors: Bill Lu, Jacquelyn Hendricks

CIVIL ENGINEERING SESSION 1 - TIE

Cyclic Testing of Reinforced Earthbag Walls

David Aguilar Rodriguez, Taylor Darby, Jeffrey Stein

Advisors: Mark Aschheim, Tonya Nilsson

AND

Charney Hall Redesign Using Cross-Laminated Timber

Andrew Callens, Lauren Tetrev, Joy Yusufzai

Advisor: Reynaud Serrette

CIVIL ENGINEERING SESSION 2 - TIE

Design of a Green Community

Steven Ashe, Emelia Hamilton

Advisor: Rachel He

AND

Climate Smart Farming in East Africa

Lauren Oliver, Cristina Whitworth

Advisor: Laura Doyle

COMPUTER ENGINEERING SESSION 1

Communication System for Firefighters

Steven Booth, Nick Goodpaster, John-Paul Hurley, Griffin Moede

Advisor: Silvia Figueira

COMPUTER ENGINEERING SESSION 2

Perfect Snap

Manoj Adhikari, Colby Harper, Sean Karstein

Advisor: Yi Fang

COMPUTER ENGINEERING SESSION 3

SCU Evals

Fredrik Blomqvist, Joseph Theberge

Advisor: Darren Atkinson

COMPUTER ENGINEERING SESSION 4

Pipeworks: An Out-of-the-Box Pipeline to Manage Computer Graphics Productions and Streamline Digital Content Creation

Bryson Lee

Advisor: Ahmed Amer

COMPUTER ENGINEERING SESSION 5

Applying Blockchain Technologies to Digital Voting Algorithms

Vishanth Iyer, Nathan Kerr, Justin Meeken, Alexander Seto

Advisor: Yuhong Liu

COMPUTER ENGINEERING SESSION 6

Computational Music Biofeedback for Stress Relief

Jason Capili, Mark Hattori, Maile Naito

Advisor: Maya Ackerman

ELECTRICAL ENGINEERING SESSION 1

At-Home Neurofeedback Treatment

Frank Cannizzaro, Sanah Imran

Advisor: Shoba Krishnan

ELECTRICAL ENGINEERING SESSION 2

Process Optimization for Carbon Nanotubes-on-Graphene Fabrication

Andrew Michelmore, Julia Shaffer

Advisor: Cary Yang

MECHANICAL ENGINEERING SESSION 1 - TIE

Active Stabilized High Power Rocket (Savitar I)

Valeria Avila Guerrero, Angel Barranco, Daniel Conde

Advisor: Mohammad Ayoubi

AND

3D Printed Carbon Fiber eBike Frame

Chris Edwards, Parker Gribb, Joseph Hurley, Fionn Ruder, Mitchell Spinelli, Micah Thomas

Advisor: Robert Marks

MECHANICAL ENGINEERING SESSION 2 - TIE

6U CubeSat Platform for Disaster Relief Communications

Uche Agwu, Duncan Bradley, Corey Brown, Mani Gnanasivam, Grant Mishler, Steven Parks

Advisors: Christopher Kitts, Michael Taylor

AND

SCU Baja 2018

Felicia Frans, Alexa Giralamo, Mahina Kamoku, Hannah LeBlanc, Justyn Li, Jean Moore, Kelsey Petersen, Kamilah Prentice, Marieden Totantes

Advisors: Drazen Fabris, Michael Taylor

MECHANICAL ENGINEERING SESSION 3

Dehydr8

David Kim, Nicholas Lurie, Catherine Murray, Logan Smith, Ian Tierney

Advisors: On Shun Pak, Walter Yuen

INTERDISCIPLINARY SESSION 1 - TIE

The Human Keyboard

Derek Char, Thomas Chung, Alex McKee, Allen Pai

Advisors: Ahmed Amer, Sally Wood, Yuling Yan

AND

Halo

Benjamin Lampe, Taylor Mau, Samantha Morehead, Naeem Turner-Bandele

Advisors: Behnam Dezfouli, Shoba Krishnan

INTERDISCIPLINARY SESSION 2

Enhancing Mobility and Independence of Wheelchair Users

Briar Blake, Paul Nauleau

Advisors: Prashanth Asuri, Christopher Kitts

INTERDISCIPLINARY SESSION 3

The Vessel for Autonomous Research UNderwAter (The VARUNA)

Tyler Briles, Shae Connor, Erin Guthrie, Anthony Jackson, Madeleine Peauroi

Advisors: Christopher Kitts, Sally Wood, Walter Yuen

Contact Us

Engineering Undergraduate Programs
Santa Clara University
500 El Camino Real
Santa Clara, CA 95053

Heafey-Bergin, Bldg. 202

408-554-4468